Når man skal kjøpe proteinpulver ser man raskt at de kommer i mange ulike prisklasser, helt fra de billigste pakkene som knapt koster over hundrelappen for en kilo, til dyrere proteinpulver som kan koste 300-400kr for samme mengde. Men er det egentlig noen stor forskjell på disse, og er det verdt å kjøpe den dyre varianten?

Billig bra, men dyrt kan være bedre

For de aller fleste holder det billigste proteinpulveret i lange baner. For eksempel får man 1kg med proteinpulver hos Gymgrossisten for rett over 150kr (prisen kan ha endret seg fra da vi skrev dette innlegget). Dette er et godt proteinpulver som fungerer mer enn godt nok for de aller, aller fleste som ønsker å få i seg mer proteiner. 

Det er derimot noen ulemper med å velge det aller billigste proteinpulveret. For det første er det myseproteinpulver. For mange er dette bra, men om du er veganer eller har laktoseintoleranse er det ikke så lurt å velge myse. Dette er nemlig et biprodukt fra osteproduksjon, og er proppfull av laktose. 

Les også: Alt om laktosefritt proteinpulver.

Les også: Stor oversikt over vegansk proteinpulver.

Selve proteininnholdet i billig proteinpulver som den vi linken til ovenfor er grei. Det er ikke verdens beste, men heller ikke dårlig. For de fleste holder det altså lenge, men om du absolutt ikke vil ha mer fett og karbohydrater enn du trenger kan det være fornuftig å velge en dyrere type som har noen få ekstra gram protein og noen få færre gram fett og karbohydrat per 100g proteinpulver.

Om du vil ha det så rent som mulig kan du vurdere beef proteinpulver, en type proteinpulver som er laget av rent kjøtt. Her er det så mye protein som mulig, men her er prislappen en helt annen enn om du kjøper myseproteinpulver. 

Et annet “problem” med å velge det billigste proteinpulveret er at det er dårligere utvalg av smaker enn om man går for de litt dyrere variantene. Men om du liker standardsmakene som jordbær, vanilje eller sjokolade spiller det ingen rolle. 

Billig proteinpulver holder for de fleste

Nå har vi gått over noen av ulempene ved å velge det aller billigste proteinpulveret, men når det er sagt vil altså billig proteinpulver være mer enn god nok for deg som trenger 3-4 ganger i uken, og bare vil ha litt større proteininntak. 

De som derimot trener mer enn dette og har 100 % oversikt over hvor mye fett og karbohydrater de får i seg kan ha nytte av å velge et proteinpulver av enda litt høyere kvalitet. 

Ellers er det verdt å merke seg at pris og kvalitet ikke nødvendigvis har noen sammenheng. I mange tilfeller betaler man kun ekstra for å få et spesielt merke eller en unik smak på proteinpulveret, og selve kvaliteten på proteinpulveret er den samme som hos billigmerkene. 

Man bør derfor heller lære seg å se etter næringsinnholdet istedenfor kun å se på prisen. Se etter hvor mange gram proteiner det er per 100g pulver, og gjør det samme for både fett og karbohydrater. Du vil selvsagt at proteininnholdet skal være så høyt som mulig, mens fettet og karbohydratene skal være så lavt som mulig. 

Kjøp større kvanta for å spare penger

Et annet alternativ til å velge det aller billigste proteinpulveret er å kjøpe inn litt større kvanta. Om man kjøper for eksempel 5 eller 10 kilo med proteinpulver kan kiloprisen være omtrent like lav som det billigste proteinpulveret på 1kg, selv om man velger et merke som i utgangspunktet er dyrere. Her er det jo en fordel om man allerede vet hvilket proteinpulver man liker, for det er jo veldig kjipt å sitte med 10kg proteinpulver med en smak man ikke liker så godt.

Innlegget inneholder reklame gjennom annonselenker for Gymgrossisten.